Výběr aku vrtačky i šroubováku

Ať už patříte mezi příležitostné kutily nebo profesionální řemeslníky, kvalitní vrtačka by měla být nedílnou součástí vašeho vybavení. A to nejlépe taková, která snadno zvládne hned celou řadu úkonů, bude lehká a především vás nebude při práci obtěžovat její zavázející přívodní kabel. Ideální volbou jsou tedy moderní aku vrtačky, které díky svým funkcím dokážou nahradit celou řadu pomůcek a nářadí.

 

Aku vrtačka nebo aku šroubovák?

Aku nářadí je populárním hitem posledních let a pomalu začíná z našich dílen vytlačovat klasické pomocníky, kteří jsou závislí na neustálém přívodu elektrické energie. Jedná se o nářadí,  které má jako svůj zdroj energie baterii, můžete s ním tedy snadno pracovat na zahradě, v terénu i na chatě, kde by se chybějící zdroj elektřiny mohl stát velkým problémem. Mezi nejčastěji kupované a používané aku nástroje pak jednoznačně patří právě akuvrtačky a akušroubováky. Ačkoliv bychom tyto dva produkty mohli svým názvem snadno zaměnit, je mezi nimi celá řada podstatných rozdílů.

Aku šroubováky – tímto názvem jsou označovány slabší aku vrtačky, které jsou opravdu určeny zejména ke šroubování. Určitě se nejedná o neužitečný nástroj, naopak vám může ušetřit hodiny času při sestavování nábytku nebo drobných domácích opravách. Silnější aku šroubováky, které mají napětí od 10 V výše, navíc zvládají také vrtání do měkčích materiálů jako jsou plast nebo dřevo. Výhodou je také jejich nižší váha a menší velikost, skvěle si s nimi tedy poradí i něžné pohlaví.

 

Aku vrtačka je naopak mnohem univerzálnější přístroj. Veškeré funkce aku šroubováku zvládne levou zadní. Šroubování je samozřejmostí, snadno provrtáte i mnohem tvrdší materiály a díky funkci příklepu, kterou jsou vybrané modely vybaveny, zvládne i vrtání do cihly či panelu. Aku vrtačky bývají vybaveny také vysokým kroutícím momentem, utáhnete s ní tedy také větší šrouby a vruty. Nabízejí navíc celou řadu doplňujících funkcí, o kterých si můžete dále v článku přečíst. Mezi ty nejlepší kousky pak patří profesionální aku vrtačky, které mají mnohem větší výdrž, jsou určeny ke každodennímu použití a zvládnou i méně šetrné zacházení. Jedná se například o profi řady značek jako jsou DeWalt, Makita, Bosch a Einhell.

 

 

Podle čeho vybírat aku vrtačku?

Tak jako ve většině nejrůznějších odvětví, je i trh s aku nářadím bohatě zásoben mnoha značkami, typy a řadami více či méně kvalitních výrobků. Jak ale vybrat aku vrtačku, která se stane užitečným pomocníkem právě pro vás?

 • První otázkou, kterou byste si měli zodpovědět, je určitě účel, ke kterému by měla posloužit. Pokud bydlíte v paneláku a potřebujete jen jednou za čas dotáhnout pár šroubků, určitě můžete vybírat z levnějších aku šroubováků, které tuto funkci snadno zastanou. Pokud jste naopak zapáleným kutilem, který neustále něco vyrábí a vylepšuje, je potřeba se již poohlédnout po kvalitním přístroji, ideálně s napětím vyšším než 14 V. A pokud je práce s nářadím vaší každodenní náplní, je samozřejmostí ta nejvyšší liga, profesionální řady vyhlášených značek.
 •  

 • Jelikož se aku vrtačka skládá ze dvou podstatných částí – akumulátoru a samotného těla vrtačky, je potřeba vybírat skutečnou kvalitu toho nejdůležitějšího. Samotné tělo obsahuje kromě případných doplňků tři podstatné součásti, kterými jsou motor, převodovka a upínací mechanismus. Zatímco u převodovky a upínacího mechanismu můžete vybírat pouze dle kvality a provedení těchto komponentů, poslední léta přinesla velkou inovativní změnu v samotných motorech. Na trhu se totiž objevily výborně hodnocené aku vrtačky s bezuhlíkovým motorem. Tyto motory najdeme většinou u vrtaček vyšších či profi tříd, určitě se do nich ale vyplatí investovat. Bezuhlíkový motor se mnohem méně zahřívá, dosahuje vyšších výkonů a navíc má menší energetické ztráty, díky čemuž dokáže na jedno nabití zvládnout mnohem více práce.
 •  

 • Základem kvalitní aku vrtačky je bezesporu právě kvalitní akumulátor. Jedná se o aku baterii či článek, který se většinou zasouvá do spodní části aku vrtačky. Nejčastěji jsou používány moderní Li-ion akumulátory, které jsou lehké, mají vysoký výkon a kapacitu, nejsou náročné na údržbu a pokud právě nářadí nepoužíváte, nevybíjejí se. Jejich předchůdci byly NiMh a Nikl baterie, které se již ovšem nepoužívají a setkat se s nimi můžeme tedy pouze u starších aku vrtaček. Důležitým parametrem u výběru je také napětí akumulátoru, pohybuje se od 3,6 (u nejslabších aku šroubováků) až do 54 V (silné aku vrtačky k profi použití). Jednoduše řečeno, čím vyšší tato hodnota bude, tím lepší bude výkon aku vrtačky.
 •  

 • U akumulátoru samotného ještě chvíli zůstaneme. Kromě zmíněného napětí musíme totiž sledovat také jeho kapacitu, která je uváděna v ampérhodinách (Ah). Kapacita akumulátoru určuje dobu, po kterou dokáže aku vrtačka pracovat po celkovém nabití. Minimální hodnotou jsou akumulátory o kapacitě 1,5 Ah, ideální hobby hodnotou jsou 2 Ah, u kvalitnějších strojů však najdeme také vysokokapacitní akumulátory až do 6 Ah – u těch už však musíme počítat nejen s vyšší cenou, ale také s podstatně vyšší hmotností, která může být při delší práci spíše přítěží.
 •  

 • Dalším důležitým faktorem je také stavba samotné aku vrtačky. Ta by měla být lehká a skvěle vám díky ergonomické rukojeti padnout do ruky, což jistě oceníte již po pár minutách práce. Některé levnější vrtačky nejsou opatřeny protiskluzovým úchopem a mohou vám při složitější práci snadno vypadnout z ruky, jiné se zase po odložení na rovnou pracovní plochu kvůli těžkému upínacímu systému a nestabilnímu řešení během chvilky převrhnou.
 •  

 • Určitě nesmíme opomenout také další užitečné vlastnosti, kterými bývají akuvrtačky vybaveny. Ať už se jedná o vestavěnou LED diodu, která vám posvítí na práci v hůře osvětlených prostorech, nebo praktický příklep, který sice neumí zázraky, ale občasnou výpomoc s vrtáním do zdiva skvěle zastane. Podstatné je také praktické upínání nejrůznějších nástrojů, kterými určitě nechcete trávit zdlouhavé minuty. Moderní aku vrtačky jsou vybaveny rychlosklíčidlem, díky kterému požadovaný nástroj do přístroje upnete raz dva. Dalšími faktory pro vaše rozhodnutí pak může být také možnost výběru rychlosti otáček nebo kvalitní nabíječka, která vás v práci nebude brzdit – na trhu jsou k dostání také rychlonabíječky, které proces nabíjení zkrátí na úžasných 30 minut, a pokud ještě ke všemu koupíte aku vrtačku se dvěma akumulátory, máte vyhráno.

 

Pár závěrečných doporučení

Bohatý výběr aku vrtaček či šroubováků a pestrá nabídka příslušenství je dnes samozřejmostí každého specializovaného e-shopu i hobby marketu. Při samotném výběru se však lehce může stát také noční můrou. Vždy tedy při nákupu dbejte na kontrolu parametrů, které jsme vám zde uvedli, a nenechte se zbytečně zmámit lákavou slevou přechváleného produktu, který se při práci stane vašim úhlavním nepřítelem. Nastudujte si recenze a zkušenosti s vámi vybranými produkty a vždy dejte přednost předním výrobcům, kteří se právě výrobou aku nářadí zabývají. Na rozdíl od menších značek si nedovolí vypustit do světa produkt, který by neodpovídal kvalitě a věhlasu jejich dlouho budované značky.