Jak si vybrat autokameru – 2020

Potkat v dnešní době na silnici automobil vybavený autokamerou není nic neobvyklého. Nejedná se přitom pouze o trendy záležitost, ale především o prostředek, který Vám v případě jakékoliv nepříjemnosti může velice usnadnit její řešení a ušetřit tak i obsah Vaší peněženky. Kamera do auta neboli Dash Cam se ale může stát užitečným pomocníkem také v celé řadě dalších situací. Její pořízení doporučují nejen nadšení prodejci autokamer, ale především také většina jejich uživatelů a zástupci největších českých pojišťoven, kteří záznamy z nich využívají v každodenní praxi.

Proč si pořídit kameru do auta?

Ať už jste zkušeným šoférem, který denně nalítá několik desítek či stovek kilometrů nebo občasným řidičem, videokamera do auta vždy byla a bude velice užitečným doplňkem, který Vám dokáže ušetřit spoustu nervů, vyřizování a v konečném důsledku také případnou finanční hotovost.

V dnešní uspěchané době se může objevit problém, se kterým byste při běžné cestě do práce nebo na chatu určitě nepočítali, opravdu v okamžiku. Ať už se bude jednat o zanedbatelnou kolizi na parkovišti, ze které se z vás následně bude poškozený snažit vymámit poslední korunu, nepříjemný vandalismus závistivého souseda, ale také velice známé případy vybržďování a agresivity ostatních řidičů. Samozřejmostí je pak záznam z mnohem vážnějších autonehod – ať už bohužel těch vašich, nebo jako důkaz u těch, kterých jste byli svědkem.

Kamera vám však také pomůže zaznamenat romantickou cestu přírodou, krásnými horskými vršky i nekonečnými rovinami za západu slunce. Ty se pak mohou stát nečekaným příspěvkem rodinného alba. A pokud jste adrenalinovými nadšenci, natočit si můžete také vaši super rychlou jízdu na závodním okruhu či v terénu.

Jak vybrat autokameru?

Kamera do auta funguje vlastně podobně jako černá skříňka v letadle – v případě jakékoliv nehody vám pořídí záznam z celé události. A právě kvalita tohoto záznamu by měla být rozhodujícím faktorem  při jejím výběru.

  • Prvním parametrem, kterého byste si měli všímat, je rozhodně rozlišení kamery. Čím bude toto rozlišení vyšší , tím lépe budou samozřejmě rozeznatelné detaily pořízeného videa – ať už se bude jednat o tváře účastníků dopravní situace či SPZ vzdálenějších vozidel. Určitě doporučujeme vybírat Full HD kamery, které obvykle mívají i mnohem kvalitnější objektivy. S vyšší kvalitou videa ovšem musíte počítat také s větším objemem dat, které bude záznam zabírat na vložené paměťové kartě, a pořídit tak raději kartu s vyšší kapacitou.
  • Dalšími vlastnostmi, které určují kvalitu obrazu záznamu, jsou určitě také FPS a úhel záběru. FPS je zkratkou anglického “frames per second”, který označuje počet snímků, které je zařízení schopno zachytit za jednu sekundu. Opět platí, že čím vyšší tento údaj bude, tím plynulejší bude celý video záznam kamery. Úhel záběru je – jak už název vypovídá – šířka záběru, který kamera dokáže snímat. Tento údaj se možná zdá zanedbatelný, ale vzhledem k neukázněným chodcům s mobilem v ruce, kteří jsou schopni bez rozhlédnutí vstoupit do vozovky a způsobit tak nepříjemnou nehodu, může přinést důležité poznatky pro další šetření vzniklých problémů. Proto doporučujeme opět vybírat kamery s co možná největším záběrem, ideálně 130° či více.
  • Dalšími důležitými funkcemi jsou také G-Senzor nárazu a parkovací mód, GPS modul nebo sledování policejních radarů. G-Senzor je nezbytným doplňkem, který je díky automatické funkci rozpoznání pohybu schopen poznat, že došlo k sebemenší kolizi. V této chvíli uzamkne nahrávaný záznam, tak aby jej nepřehrál záznam z další jízdy, a ten pak můžete snadno stáhnout ze zařízení a dodat jej jako svědectví příslušným orgánům. Parkovací mód pak dokáže vaše auto kontrolovat po několik hodin bez potřeby napájení a nahraje případný incident na parkovišti poté, co vozidlo opustíte. GPS modul dokáže zaznamenat nejen Vaši trasu (což skvěle slouží ke kontrole firemních cest zaměstnanců), ale také neustále kontroluje rychlost jízdy vozidla a může zabránit neoprávněné pokutě za rychlost. Některé z kamer také dokážou kromě sledování rychlosti jízdy upozornit řidiče na blížící se policejní radar a rychlostní kameru.
  • Kamery do auta nabízejí také celou řadu dalších nezmíněných vychytávek. Zda je v zařízení oceníte a využijete již pak záleží čistě jen na vás. Může se jednat o nejrůznější filtry, které zvládají ostré slunce i odlesk z palubní desky, zachycení mono i stereo zvukového záznamu nebo automatické zapnutí, které zaručí zapnutí kamery ihned po nastartování či zapnutí elektrického obvodu pouhým otevřením dveří automobilu.

 

Záznam z autokamery a jeho užití

Také už jste na cestách potkali blázny, kteří jsou schopni předjíždět v naprosto nepřehledných situacích, agresivní vybržďující řidiče, kteří se mstí všem pomalejším a méně zběhlým šoférům, nebo další závodníky, kteří se na silnicích snaží dohonit své ego? Pak určitě chápete, jak se běžný uživatel silničního provozu po takovém setkání cítí. Před tím, než se ovšem rozhodnete dát moto šílence ze záznamu, který jste pořídili, na internet, se raději informujte o tom, zda máte na tuto akci vlastně právo.

Přestože se při vašich cestách může přihodit spousta závažných ale také vtipných událostí, záznam z kamery do auta by měl sloužit především jako důkazní materiál. Předat ho tedy bez obav můžete pouze policii, pojišťovně nebo dalším orgánům. Pokud byste se rozhodli pobavit záznamem sociální sítě nebo jím obohatit virální svět, nezapomeňte, že existuje také ochrana osobních údajů. Při zveřejnění takovýchto videí je potřeba zkontrolovat, zda není na videu rozpoznatelná osoba, SPZ nebo další citlivé údaje. Za takovéto zneužití vám může hrozit nemalá pokuta.

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte také dohledat informace o tom, jak se k používání autokamer daná země staví. V Rakousku například můžete záznam nahrát pro svou osobní potřebu, ale jakékoliv jeho použití pro veřejnost či jako důkaz, vám může způsobit značné nepříjemnosti a vysoké pokuty.

 

Pár rad na závěr

Pokud jste již o koupi kamery do auta přesvědčeni, zbývá pouze pár doporučení na závěr. Kameru určitě vybírejte v obchodě, který je důvěryhodný, má s prodejem fotokamer zkušenosti a její personál vám dokáže zodpovědět případné dotazy. Vyhněte  se levným nákupům tohoto zboží ze zahraničních serverů, které nabízejí nekvalitní napodobeniny, a investujte od fotokamery, která bude kvalitní, bude mít intuitivní ovládání nejlépe v českém jazyce a postará se o záznam, který bude v případě jakýchkoliv nehod či potíží s neukázněnými pěšími i moto kolegy zkrátka použitelný.