Jak vybrat elektrocentrálu?

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. A kam nedojde ani elektřina, tam si musíme dovézt elektrocentrálu. Menší se nám bude skvěle hodit na chatu i při kempování, výkonnější pak využijí lesníci a další technické služby, záchranné složky nebo pořadatelé kulturních akcí a festivalů. Jako záložní zdroj slouží také v nemocnicích, provozovatelům datových serverů a na dalších místech, kde by mohl výpadek elektrické energie mít nedozírné či tragické následky.

 

Co je to elektrocentrála?

Elektrocentrála (neboli také motorgenerátor či agregát) je zjednodušeně řečeno zařízení, které spalováním pohonných hmot vyrábí elektrický proud. Tento agregát je vybaven soustrojím složeným ze spalovacího motoru a generátoru, který je spojen s motorem pomocí hřídele pro tvorbu elektrické energie. Spalovací motor je nejčastěji benzínový či naftový, na trhu ovšem můžeme najít také elektrocentrály na LPG a NG (zemní plyn) nebo olej. Jako generátor se pak nejčastěji používá dynamo nebo alternátor.

 

 

Druhy a typy elektrocentrál

V základním rozlišení si můžeme vybrat elektrocentrálu mobilní nebo stacionární. Mobilní elektrocentrály si s sebou lehce vezmeme na chatu, do kempu nebo je využíváme jako případný náhradní zdroj energie v domácnosti při chvilkovém výpadku elektrického proudu. Tyto agregáty jsou samozřejmě lehčí a menší, výhodou je také jejich velice příznivá cena. Samozřejmě se ovšem svým výkonem ani zdaleka nemohou přiblížit k agregátům stacionárním.

Stacionární elektrocentrály jsou naopak určeny ke stálému umístění. Využívají se zejména v průmyslu pro zabezpečení plynulého provozu během odstávek elektrického proudu, ale také pro zajištění bezpečného provozu zmíněných nemocnic, serveroven a obdobných zařízení. Pořizovací cena bývá samozřejmě mnohem vyšší, centrály mají ovšem také nesrovnatelně vyšší výkon.

Dále můžeme elektrocentrály rozdělit na jednofázové a třífázové. Klasické jednofázové elektrocentrály jsou určeny právě k běžnému využití pro nabíjení a provoz spotřebičů jako jsou počítače, osvětlení, televize, drobné nářadí apod., které mají klasickou koncovku do zásuvky se dvěma kolíky a zdířkou pro uzemnění. Třífázové elektrocentrály dokážou pohánět jak zmíněné jednofázové spotřebiče, tak i třífázové spotřebiče, mezi které patří cirkulárky, míchačky nebo další velké stroje.  

Extra typem jsou pak elektrocentrály, které jsou speciálně navrženy ke svařování. Jedná se o elektrocentrály se svářečkou, které jsou určeny pro profesionální využití.

Novinkou v nabídce mnoha prodejců jsou také inovativní zdroje energie, které přinášejí mnohem komfortnější řešení. Jedná se o mobilní bateriové generátory, které slouží jako nabíjecí stanice. Můžete je využít jako klasickou powerbanku o velké kapacitě, kterou jednoduše doma nabijete a vezmete ji s sebou pod stan nebo na chalupu. Jsou ovšem vybaveny také solárními prvky a panely, díky kterým mohou sloužit jako samostatný zdroj energie pro dobíjení mobilních telefonů a drobného příslušenství.

 

 

Jak vybrat elektrocentrálu a na co si dát pozor?

Jako u většiny nářadí a techniky je rozhodujícím faktorem především důvod koupě zařízení a jeho plánované využití. Určitě je tedy potřeba vybírat elektrocentrálu podle spotřebičů, které jí budete napájet. U spotřebičů, které jsou určeny k napájení tímto zdrojem elektrického proudu, je potřeba rozlišovat tři hlavní kategorie:

  • Elektrospotřebiče odporového typu, mezi které patří například žárovky, varné konvice a další drobné elektrospotřebiče. Tyto nepředstavují pro elektrocentrálu žádný problém nebo riziko, obecně platí, že elektrocentrála musí mít alespoň stejný výkon, jako je příkon spotřebiče (k provozu 2kW spotřebiče potřebujeme minimální výkon elektrocentrály 2 kVA).
  • Elektrospotřebiče indukčního typu jako jsou vrtací kladiva, čerpadla a větší nářadí, obsahují cívky vinutí vodiče, které ovlivňují induktivní charakter zátěže. Kvůli ztrátám ve vinutí a fázovému posunu je potřeba k napájení těchto elektrospotřebičů minimálně o 30 % vyšší výkon elektrocentrály, než je uvedený příkon spotřebiče. Pokud má při rozběhu spotřebič vysokou spotřebu, bude potřeba dokonce elektrocentrála s několikanásobně vyšším výkonem.
  • Elektrospotřebiče kapacitního typu – může se jednat o výbojky, zářivky či fotoblesky a další speciální techniku. Ty obecně potřebují elektrocentrálu s výkonem, který je minimálně 1,5x vyšší než příkon spotřebiče.

Vybírat samozřejmě můžeme také podle dalších doplňujících funkcí nebo důležitých parametrů. Mezi ty se samozřejmě řadí hlučnost, která se u elektrocentrál pohybuje v rozmezí 60 – 100 dB. Pokud máme v plánu pořídit si mobilní agregát, určitě bude důležitá také celková hmotnost tohoto stroje a případné doplňky, jako např. kola či podvozky pro snadnější manipulaci. Samotná hmotnost elektrocentrál je samozřejmě závislá na jejich velikosti, pořídit můžeme kvalitní elektrocentrálu již od 15 kg.

Při využívání elektrocentrály může svou roli sehrát také počet zásuvek pro zapojení elektrospotřebičů. Levnější elektrocentrály bývají vybaveny jedním až třemi vstupy, které slouží pouze pro klasické 230 V spotřebiče. Dražší a výkonnější třífázové elektrocentrály pak mají zásuvky také na 400 V elektrospotřebiče.

Výhodou mohou být také další funkce, které nám pomohou s automatickým provozem elektrocentrály. Dokážou se například samy vypnout při náhlém poklesu oleje nebo mají automatický přepínač pro přechod na záložní zdroj. Pro ochranu citlivějších elektrospotřebičů je také výhodou elektronický systém, který dokáže vyrovnat napětí, k odpočtu servisních intervalů a odpracovaných hodin se pak při využití nejen v průmyslu může hodit digitální měřič motohodin.

 

Rada závěrem

Vybrat vhodnou elektrocentrálu, která bude dostatečná k požadovaným účelům, nemusí být ani s naším návodem pro laika snadnou záležitostí. Pokud si tedy svým výběrem chcete být jistí, doporučujeme vybírat ve specializovaných prodejnách a e-shopech, kde vám s nákupem dokážou profesionálně poradit. Jako u většiny elektro zařízení je nejlepší volbou vybírat z prověřených značek, které ručí za kvalitu svých výrobků. Mezi nejlépe hodnocené značky patří jednoznačně elektrocentrály Heron, Scheppach, Honda nebo Hecht.