Nevíte jak vybrat kompresor?

Stlačený vzduch je v těžkém průmyslu a dalších odvětvích využíván již celou řadu let. Výstižným příkladem je například hornictví, kde se díky stlačenému vzduchu a nejrůznějším kompresorům odehrávala většina hornických prací. A to z důvodu přítomnosti nebezpečných plynů v šachtách, které omezovaly použití klasického elektřinou poháněného nářadí jako jsou sbíjecí kladiva, velké dopravní vrtačky a spousta dalších strojů. Díky vysokému tlaku, který kompresory produkují tak horníci byli a stále jsou schopni používat nejen průmyslové stroje, kompresory jsou však dodnes schopny perfektně pohánět také potřebné ventilační systémy, které odsávají opotřebovaný vzduch, ale částečně i nebezpečný metan. Odpadní teplo, které v dolech vzniká při výrobě stlačeného vzduchu navíc slouží dále, a to například k ohřívání vody, kterou ke sprchování horníci používají.

Kompresory jistě ale neslouží jen pro tato těžká odvětví, naopak se staly nepostradatelnou pomůckou pro všechny motoristy, kutily a zahrádkáře. Jejich pomoc můžete využít při nafukování opravdu nepřeberného množství věcí a produktů.

Jak funguje kompresor?

Kompresor je ve zkratce zařízením, které je určeno ke stlačení vzduchu či jiných plynů. Díky tomuto stlačení je kompresor schopen produkovat vysoký tlak, který můžete následně použít k nafouknutí pneumatik, bazénů, duší kol a spoustu dalších věcí. Kompresory dělíme dle principu fungování do dvou kategorií:

  • Pístové komrpesory – jak již název napovídá, fungují na principu pístu, pod kterým je vzduch stlačován. Píst se pohybuje ve válci nahoru a dolů podobně jako u automobilů. Při pohybu pístu dolů se vzduch do válce nasává, při pohybu nahoru se naopak stlačuje a tento stlačený vzduch je nasáván do kompresní nádoby, které se říká vzdušník. Jakmile je vzdušník stlačeným vzduchem naplněn, spínač vyšle signál k vypnutí kompresoru. Kvalitní kompresory jsou pak takto stlačený vzduch schopny po určitou dobu udržet a není potřeba neustálého dodávání tlaku. Pístové kompresory se dále člení na olejové a bezolejové. Olejové kompresory jsou mnohem odolnější, ale jsou vhodné především pro činnost v dílně. Naopak bezolejové kompresory k vytvoření tlaku používají bezpečné klouzavé materiály a můžete je tedy použít také v potravinářských odvětvích – např. k natlakování piva.
  • Šroubové kompresory – ukrývají ve svém nitru dva speciálně tvarované šrouby. Tyto šrouby – či šroubovice do sebe zapadají takovým způsobem, že při každém jejich zatočení je prostor mezi nimi menší a nasátý vzduch se v nich takovýmto způsobem stlačuje. Stlačený vzduch je pak opět vháněn do vzdušníku. Pohyb šroubů je samozřejmě poháněn dostatečně silným elektromotorem.

Jak vybrat správný kompresor?

Výběr kompresoru, který bude sloužit všem vašim potřebám, sice není úplně jednoduchou záležitostí, s našimi radami to ovšem půjde mnohem lépe. Opět začneme několika důležitými otázkami.

  • K čemu budeme kompresor nejčastěji využívat?

Pokud zrovna nevlastníte pneuservis nebo přepravní společnost, budete nejspíš kompresor využívat pro občasné dofouknutí pneumatik, duší na kole nebo k nafouknutí bazénu. V tomto případě není až tak zásadní, zda si vyberete pístový či šroubový kompresor. Oba typy vám skvěle poslouží. Pokud ovšem chcete kompresor využívat na profesionální úrovni, je zde několik faktorů, které musíte brát při výběru na vědomí. Pístové kompresory jsou vhodné ke kratším jednorázovým činnostem. Nepřetržitý provoz zvládají pouze opravdu kvalitní profi pístové kompresory, hobby zařízení jsou určeny ke krátkým úkonům a delším provozem se přehřívají a ničí. Šroubové kompresory jsou jednoduše řešeno v těchto ohledech přesným opakem. Dlouhý neustálý provoz je pro ně jak dělaný a nesvědčí jim naopak časté vypínání a zapínání (do chladnoucího oleje se dostává vlhkost a časem se znehodnotí natolik, že může vážně poškodit celý kompresor).

  • Kolik stlačeného vzduchu a v jaké kvalitě budeme potřebovat?

Může to znít jako velice zvláštní otázka, pro správný výběr kompresoru je však velmi důležitá. V opačném případě by se mohlo stát, že kompresor nebude schopen vámi požadovaný odběr pokrýt nebo bude stlačený vzduch v nevyhovující kvalitě. U zmíněné kvality je myšlena především vlhkost vzduchu (nevhodné pro některé nářadí, volíme tedy kompresor se sušičkou vzduchu či dochlazovačem) a příp. stopová množství nežádoucího oleje (zejména ve zmíněné potravinářském průmyslu nebo zdravotnictví – zde je tedy jednoznačným vítězem kompresor bezolejový). Co se týče množství požadovaného odběru, opět se musíme orientovat podle plánovaného využití. Pro domácí dílny, občasné huštění pneumatik nebo vzduchové čištění a stříkání menších ploch využijeme výtlak o hodnotě 45 – 150 l/min. Pro méně výkonné pneumatické nářadí a stříkání středně velkých ploch se nám bude hodit výstup 100 – 250 l/min. Vyšší hodnoty až do 650 l/min můžeme využít v profi dílnách nebo při používání náročného pneumatického nářadí, v tomto případě již doporučujeme konzultaci se znalým prodejcem. U kompresorů je také velice důležitá velikost vzdušníku, která tvoří zásoby stlačeného vzduchu a kompresor tak následně může tento stlačený vzduch pouze doplňovat

Podstatnými vlastnostmi, které by měly ovlivnit váš výběr, by tedy měl být sací výkon a výtlak. Obě tyto hodnoty jsou udávány v litrech za minutu (l/min), podle sacího výkonu můžeme tedy odvodit samotný výkon kompresoru, výtlak odpovídá zhruba 50 – 65 % sacího výkonu a klesá se stoupajícím výstupním tlakem. Dále je samozřejmě důležité si všímat maximálního možného výstupního tlaku, který je uváděn ve třech možných hodnotách – 1 bar = 14,5 PSI = 100 kPa. Jednoduše je tedy potřeba vybrat takový kompresor, který bude například vaše pneumatiky schopen natlakovat na výrobcem doporučenou hodnotu. S tím souvisí také velice často využívaný doplněk – analogový nebo digitální tlakoměr, který vám ukáže aktuální tlak huštěného předmětu.

Vhod vám jistě přijdou také doplňující funkce a spousta příslušenství, které zjednoduší vaši práci. Praktická je funkce odsávání vzduchu, která pomůže s vypouštěním bazénu, skvělými pomocníky se zase stanou nejrůznější redukce na tlakovou hadici, které vám usnadní nafukování sportovního vybavení, matrací nebo již zmíněných bazénů. Všimnout bychom si určitě měli délky přívodního kabelu a tlakové hadice, ale také hmotnosti samotného kompresoru nebo jeho maximální doby běhu, po které by se měl v ideálním případě kompresor automaticky vypnout.

A nakonec si ještě povíme pár zásadních informací o možnostech napájení kompresorů. Existují samozřejmě klasické kompresory na 230 V se zástrčkou do elektrické zásuvky. Ty využijeme všude, kde budeme mít ke zdroji elektrické energie přístup. Co když ale budeme potřebovat dofoukat duši od kola na dovolené, v kempu nafouknout matraci nebo lehce dotlakovat vzduch do unikající pneumatiky? Právě pro takové případy jsou ideální kompresory s 12 V napájením, které můžeme používat po zapojení do automobilového zapalovače. Za nás je ovšem úplně nejlepší variantou kombinovaný kompresor, který zvládne jak napájení z běžné elektrické sítě, tak z automobilu.