Co jsou ráčnové klíče a jak vybrat gola sadu

V žádné domácnosti ani dílně nesmí chybět kvalitní nářadí, díky kterému snadno zvládnete drobné opravy i větší projekty. A právě gola sada je jednou z prvních věcí, které byste si měli do své výbavy pořídit. Navíc se také může jednat o skvělý dárek pro každého zapáleného kutila.

 

Co je to gola sada a co obsahuje?

Gola sada vlastně není tak úplně správný název, ten údajně přišel s prvními sety tohoto typu, které vyráběla firma Tona. Ať už se ale vzal název kdekoliv, zná jej takto téměř každý. Správně bychom měli tento set v kufříku nazývat jako sadu nástrčných či případně nástrčkových klíčů.

Jedná se tedy o sadu v kufříku, která vždy obsahuje ráčnu a nejrůznější výměnné klíče, nástavce a bity.

Ráčna je nezbytným prvkem – klíčem, ke kterému veškeré příslušenství upevňujete. Ráčna musí být samozřejmě kompatibilní se všemi nástavci v sadě a měla by skvěle padnout do ruky, neméně důležitým prvkem je také protiskluzová ochrana, která vám usnadní uchopení, i když zrovna máte ruce od oleje či vazelíny. Rozdílný pak bývá také počet zubů v ráčně, který určuje plynulost a jemnost jejího chodu, ráčny s většími počty zubů jsou však náchylnější ke stržení. Výhodou je možnost přepínání levého a pravého chodu pro dotahování a odtahování.

 

Nástavce – hlavice – ořechy. Ať už je pojmenujete kterýmkoliv z těchto názvů, jedná se o malé komponenty, které se nasazují přímo na ráčnu a slouží k dotahování a povolování nejrůznějších matek od těch nejmenších až po matice na kolech automobilů. Na rozdíl od klasického klíče jsou vícehranné a snižují tak riziko mechanického poškození matice, kterou byste následně byli nuceni vyměnit. U těchto nástavců můžete vybírat z nejrůznějších tvarů, mezi nejpoužívanější patří především:

Bity jistě znáte také při použití k aku vrtačce nebo aku šroubováku. Jedná se o maličké šroubováčky, imbusy a nejrůznější vícehrany. Ty snadno zastrčíte do příslušné hlavice a můžete šroubovat.

Bity i hlavice můžete vybírat v nejrůznějších tvarech, mezi nejpoužívanější patří především:

  • vícehranné hlavice – od klasického šestihranu, se kterým se můžeme setkat na běžných maticích, až po méně používané 12 hrany.
  • torxy – jedná se o tvar hvězdice (někdy jako hvězdicový otvor a někdy jako hlavice samotná). Torxy tedy mohou být nástrčné i zástrčné, případně také torxy s dírou.
  • ploché a křížové – patří mezi nejpoužívanější a své využití najdou při sebemenší opravě, sestavě nábytku a hobby činostech.
  • tisícihrany a ostatní – méně běžné, ale stále ještě často používané.

Vybavenější gola sady obsahují také další příslušenství, mezi kterým můžete najít stranové klíče, kardanové klouby, vratidla nebo různá měřidla a prodloužení, se kterými se dostanete i na ta nejméně dostupná místa. Využít můžete často také přidané redukce, díky kterým můžete kombinovat gola sady různých velikostí.

 

 

 

Jak vybrat gola sadu

Před nákupem gola sady bychom si měli nejdříve upřesnit jak často budeme tuto sadu využívat, jaké doplňky se nám mohou hodit a to, k čemu ji budeme používat. Pro občasné využití samozřejmě stačí menší gola sada se základním vybavením, díky kterému povolíte či dotáhnete základní rozměry a tvary matic či šroubů. Pokud se však má jednat o vašeho každodenního pomocníka, určitě bude potřeba sáhnout hlouběji do kapsy a pořídit gola sadu, jejíž ráčna bude mnohem kvalitnější a odolnější, a jejíž příslušenství bude obsahovat veškeré možné doplňky, které by se vám při práci mohly hodit. Samozřejmě stejně jako u všech dalších produktů platí, že kvalitní výrobce je zárukou spokojenosti. Mezi top značky gola sad určitě patří Makita, Extol nebo Stanley a Brüder Mannesmann.

 

 

Gola velikosti

Nenechte se zmást, velikost gola sady paradoxně neurčuje, jak obsáhlá je daná sada a kolik komponentů v ní najdete. Jedná se o velikost ráčnového čtyřhranu, která se udává v palcích. A jak vybrat tu správnou? Jedná se především o druh práce, kterou máte s danou ráčnou či gola sadou v plánu.

  • 1/4″ gola sada – jedná se o tzv. malou gola sadu se čtyřhranem o velikosti 6,3 mm. Malá gola sada je vhodná především pro běžné domácí využití. Můžete s ní snadno smontovat nábytek, opravit elektrospotřebiče nebo například servisovat své jízdní kolo. V sadě najdete hlavice o velikosti 4 – 14 mm a často také celou sadu nejběžněji používaných bitů pro šroubování.
  • 3/8″ gola sada – byla dříve používaná zejména v zahraničí, v posledních letech se ovšem stává velice populární také u nás. Jedná se o čtyřhran s rozměrem 9,5 mm a velikostí zapadá přibližně mezi 1/4″ a 1/2″ gola sadu. Její nespornou výhodou je, že zvládá větší spektrum hlavic – díky svému adaptéru tak můžete používat hlavice z 1/4″ i 1/2″ gola sad.
  • 1/2″ gola sada – díky svému velkému čtyřhranu 12,7 mm se skvěle hodí především do autoservisů. Tento rozměr matic se objevuje nejen na kolech, ale také na dalších mechanických částech automobilu či motocyklu. Jedná se tedy o nejrozšířenější gola velikost v profi dílnách.
  • 3/4″ gola sada – tuto sadu již doma jen tak nevyužijete, hodí se především pro servis nákladních automobilů nebo také servis zemědělské techniky či velkých vozidel hromadné dopravy a vlaků. Průměr čtyřhranu je 19 mm a hlavice jsou o rozměru 19 – 50 mm.
  • 1″ gola sada – tak tato sada už je opravdovým unikátem, který díky rozměru čtyřhranu o 25,4 mm využijete jen zřídkakde. Jedná se o speciální montáže nadrozměrných spojů, kdy využijete hlavice o velikosti 19 – 50 mm.

 

Ani výrobci se ovšem těchto norem vždy stoprocentně nedrží a snaží se své sady přizpůsobit poptávce zákazníků. Proto často najdete gola sady, které nedbají klasických léty daných palcových rozměrů, ale přizpůsobují sady jednoduše tak, abyste s nimi byli schopni pokrýt většinu nejběžnějších domácích prací i hobby činností. Co se tedy týče hobby využití, nemusíte se výběrem gola sady příliš zaobírat a jen se zaměřit na jejich kvalitu a recenze. Pokud se již jedná o nářadí, které budete využívat k profi účelům, určitě se obraťte na spolehlivého prodejce, který vám bude schopen zodpovědět případné dotazy nebo doporučit produkty, se kterými se vám bude skvěle pracovat.