Jak vybrat běžecký pás?

Běžecké pásy neboli také běžecké trenažéry jsou naprostým evergreenem mezi fitness a posilovacími stroji. Jejich historie sahá až k začátku 19. století, kdy se dle historiků snažili zastánci trestního práva vymyslet adekvátní trest pro vězně, které bylo potřeba napravit a ubrat na jejich lenosti. Tato myšlenka se ovšem příliš neujala a i přes další pokusy podobného využití jsou dnes běžecké pásy určeny výhradně pro mučení našeho těla v posilovnách, fitness centrech nebo přímo u nás doma.

 

 

Typy běžeckých trenažérů

Pokud máte rádi běh či chůzi, ale zároveň dáváte přednost cvičení v interiéru, jsou pro vás běžecké pásy tím pravým fitness strojem. Běžecký trenažér můžete využívat ve svém oblíbeném fitness centru, pořídit si jej však můžete také domů. Specializované kamenné prodejny i e-shopy se sportovním zaměřením nabízejí celou řadu kvalitních strojů, které se liší nejen svými funkcemi a cenou, ale také typem konstrukce.

Motorové běžecké pásy jsou určitě nejrozšířenější variantou. Tyto trenažéry jsou poháněny elektrickým motorem a je tedy nezbytné jejich napájení ze sítě. Mezi hlavní výhody patří možnost regulace rychlosti, obvykle také nabízí možnost nastavení zešikmení plochy, čímž zvyšují zátěž a obtížnost cvičení. Mívají také několik přednastavených tréninkových programů a spoustu dalších funkcí, modernější stroje můžete také připojit k wi-fi, využívat vestavěný internetový prohlížeč a poslouchat při cvičení své oblíbené hity v připojených sluchátkách. Oproti bezmotorové variantě jsou ovšem méně skladně, větší a tedy náročnější na prostor, vyšší je samozřejmě také jejich pořizovací cena.

Bezmotorové běžecké pásy jsou vybaveny manuálním pohonem se setrvačníkem. Nemůžete počítat s tolika vychytanými funkcemi jako u těch motorových, pro váš trénink však poslouží skvěle. Rozpohybování pásu vlastní váhou je poměrně náročná činnost, díky které efektivně posílíte celou řadu svalů. Někdy je bezmotorový pás označován také jako trenažér magnetický, a to kvůli jeho možnosti regulace magnetickou brzdou. Je vhodný spíše pro méně časté používání a nenáročné uživatele, výhodou je ale zase jeho příznivá cena a menší rozměry.

 

K čemu jsou běžecké trenažéry dobré?

O tom, jak je pohyb důležitý, si určitě povídat nemusíme. A právě jedním z nejzdravějších a nejpřirozenějších forem pohybu je právě běh nebo chůze. Přestože pohyb v přírodě má určitě své kouzlo, běžecké trenažéry zase přinášejí skvělý přehled o vykonané aktivitě a umožní vám pohyb i v nepříznivé počasí.

Běh patří k aerobním cvičením, které by měly být prováděny se střední intenzitou po delší čas a při zvýšené tepové frekvenci. Právě při ní tělo skvěle spaluje tuky a vy efektivně hubnete. Při překonání hranice 75 % maximální tepové frekvence již však tělo od spalování tuků přechází k anaerobnímu cvičení a začíná s posilováním svalové hmoty a zlepšováním kondice.

Běžecké pásy a pohyb na nich mají také skvělý vliv na zdraví a správnou činnost srdce i cév. Rychlá chůze a běh stimulují kardiovaskulární systém, mohou pomoci při problémech s vysokým tlakem a působí jako prevence mozkové příhody a infarktu. Při správně prováděném cvičení je běh dobrý také pro posílení kostí, svalů a šlach. Musíme se však vyvarovat přepínání a pořídit si kvalitní běžecké boty, které tlumí celkový náraz a naše klouby i šlachy tak efektivně chrání.

 

 

Jak vybrat běžecký pás?

Při výběru bychom si určitě měli nejprve stanovit naše cíle. Jak často chceme běhat a na jak profesionální úrovni budeme pás využívat. Jak jsme již zmínili, pro občasné protažení svalů určitě postačí obyčejný magnetický běžecký trenažér, který pak snadno složíme pod postel nebo postavíme za skříň. Pokud však chceme trenažér využívat denně, určitě bude dobrou volbou výkonný motorový běžecký pás s alespoň základními doplňujícími funkcemi, které nám přinesou skvělý přehled o postupu našeho tréninku. Motorové pásy jsou většinou poháněny výkonem od 1 do 6 HP (koňských sil), čím častěji chceme trénovat, tím výkonnější stroj bychom samozřejmě měli zvolit. Kvalitní stroje s vyšším výkonem navíc bývají mnohem odolnější, mají delší životnost a jejich provoz bývá mnohem tišší. Další kategorií jsou pak samozřejmě profesionální stroje, kterými jsou vybaveny fitness centra a posilovny. Zde už se cena může pohybovat až v řádu statisíců.

Důležitým kritériem pro výběr je samozřejmě také velikost běžeckého pásu. Nejen z hlediska našich dispozic a místa, které pro něj máme vyhrazeno, ale také z hlediska našeho komfortu při cvičení. Čím delší a širší je totiž plocha běžeckého pásu, tím lépe se nám na něm bude cvičit. Pomalejší běh či chůzi je samozřejmě možné realizovat i na běžeckém trenažéru s menšími rozměry, při rychlejším běhu, kdy se prodlužuje také délka samotného kroku, již však mohou být tyto pásy nepohodlné a přinášet také možné nebezpečí zranění či pádu.

Pozor si ale musíme dát nejen na rozměry samotné plochy, ale také na její další vlastnosti. Je to především její protiskluzová úprava, ale také případné odpružení běžeckého pásu, které skvěle tlumí nárazy při došlápnutí a chrání tak naše klouby a šlachy. Výhodou jsou samozřejmě také trenažéry, které umožňují náklon plochy a simulují tak chůzi či běh do kopce.

Naprostým základem u běžeckých pásů by měla být madla – držadla. Ty oceníte především v začátcích, kdy si ještě na trenažéru nebudete příliš jistí. Madla by měla mít kvalitní ergonomický úchop a protiskluzovou úpravu. Důležitým prvkem je také vestavěný počítač a monitor tepové frekvence, díky kterému můžeme kontrolovat, zda se ještě nacházíme v rozmezí aerobního cvičení a efektivně spalujeme přebytečné tuky. Vestavěné počítače běžeckých trenažérů jsou samozřejmě k dostání v nejrůznější kvalitě. Od jednoduchých strojů, které vám ukážou délku uběhnutého úseku, aktuální rychlost tepu nebo spálené kalorie, až po profesionální zařízení, které dokážou samy řídit váš tréninkový plán. Výhodou je také přehrávání hudby v nejrůznějších formátech nebo internetový prohlížeč. Existuje ovšem celá řada pro někoho zbytečných – pro jiné nezbytných – doplňků a funkcí. Mezi jednu z nich patří také vestavěný větrák, který vám určitě zpříjemní cvičení v parných letních dnech.

Ať už si ale pořídíte obyčejný pás nebo profesionální trenažér pro vrcholové sportovce, nezapomeňte, že každý sport by vám měl přinášet především radost, která se bude násobit každým novým osobním rekordem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *