Majitel dřevoprodeje radí – jak vybírat hranoly?

Často se setkávám s názorem, se kterým se příliš neztotožňuji. Lidé volí raději cenově dostupnější řezivo, oproti konstrukčnímu prvku jako jsou dřevěné KVH hranoly. Přitom je mnoho pádných důvodů, proč se vyplatí investovat větší částku do kvalitního, funkčního „kávéháčka“.

Chci KVH hranoly

Jedno z největších plus vidím určitě v jejich stálosti. Díky tomu, že se vysouší na 15% vlhkost s tolerancí 3%, nemají šanci se pokroutit. Vysoušení má vliv i na jejich obyvatele – kvh hranoly jsou zbaveny všech škůdců a není je třeba ošetřovat proti houbám a hmyzu. Jejich výroba je pod přísným dohledem, proto mají po celé délce stejnou výšku i šířku, což je velice důležité při dokonalé rovinnosti stěn u dřevostaveb. KVH hranoly se vyrábějí ve dvou kvalitách, nejčastěji ze smrkového dřeva. Pohledová kvalita Si nemá žádné suky a praskliny jsou vyfrézované. Poslouží vám na viditelných místech, například při stavbě pergoly nebo přístřešku. Naopak, nepohledová kvalita NSi může mít některou z výše zmíněných vlastností. Při stavbě konstrukce, kterou zakryjete OSB deskami, vám to ale vadit nebude. Díky tomu, že se spojují tzv. cinkovým spojem, je možné dosáhnout délky větší než 13 m.

Chci řezivo

Pokud budu chtít srovnávat, tak bohužel řezivo nemusí být vždy vysušené a už vůbec ne na 15%. To může způsobit popraskání a pokroucení. Řezivo má stanovené rozměrové vlastnosti podle jeho poddruhů. Základními ale jsou, že jeho tloušťka je nejméně 10 mm a obvykle má alespoň dvě protilehlé plochy rovnoběžné. Pokud si vážně budu chtít vybrat, musím nejdřív vědět, na co budu řezivo používat a podle toho si pak vyberu z jeho dvou podkategorií – deskové řezivo a hraněné řezivo. V kategorii deskové se setkáte s oblíbenými prkny a fošnami, které mají specifickou tloušťku v rozmezí od 15 mm do 100 mm. V té druhé kategorii najdete například hranoly trámy nebo latě. Taky se můžete setkat s pojmem neomítané a omítané řezivo. Neomítané řezivo znamená, že hranol má na sobě stále kůru. Naopak omítané je kůry zbaveno.

Pár slov na konec

Pro cenové srovnání řeziva s kvh hranoly zvolím krokve pro stavbu sedlové střechy. Pokud si vyberu řezivo, musím počítat s tím, že mi ho nenařežou v potřebné šířce. Konce je potřeba ohoblovat a krokve naimpregnovat. Když opomenu částku za rošt, který je nutný pro izolaci krovů, máme tady další částku za spojovací materiál a práci na připevnění latí na krokve.

Výpočet pro kvh hranoly je znatelně lehčí. Není je třeba impregnovat a hoblovat. Platíte pouze za danou délku.

Závěrem je potřeba dodat, že levnější vždy neznamená levnější v konečném výsledku. Je potřeba si v klidu sednout a propočítat si, co vše bude například zmiňovaná stavba střechy obnášet a jaký materiál na ni budu potřebovat. V každé dřevoprodejně či na pile, vám určitě rádi poradí a řeknou, proč to či ono. Vzpomeňte si ale na naše porovnání a udělejte si obrázek sami, zda se vám vyplatí investovat či ve výsledku přeplatit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *