Srovnání a výběr boxerských rukavic

Přestože mají box a podobné bojové sporty kořeny již ve starověké Mezopotámii, Řecku, Římě a Egyptě, boxerské rukavice se na scéně objevily až o mnoho let později. A to právě v době úpadku boxerských zápasů, které byly dříve pouze pěstními souboji. S boxováním v rukavicích jsme se mohli poprvé setkat ve velkých booths – stanech na poutích, boxerům se tehdy přezdívalo booths fighters a pomalu si díky velké show, která byla okolo, získávali svou oblibu. V roce 1867 pak vyšla v platnost Queensberryho pravidla, která kromě jiného udělala z boxerských rukavic nezbytnou sportovní pomůcku. V průběhu historie samozřejmě box dostál spousty změn od úpravy počtu kol, hodnocení nebo zavedení váhových kategorií až po ženská odvětví tohoto sportu. A s vývojem boxu šel samozřejmě ruku v ruce také vývoj boxerských rukavic, které jsou v dnešní době vyráběny ze špičkových materiálů.

Jaké typy boxerských rukavic můžeme v nabídce najít?

Dnešní trh se sportovním vybavením a doplňky je na opravdu vysoké úrovni. Ať už se budeme bavit o nabídce kamenných prodejen nebo specializovaných e-shopů, vybírat můžete hobby pomůcky i špičkové profesionální vybavení pro vrcholové sportovce. Pokud jste si i vy zamilovali právě do boxu a bojových sportů, určitě budete potřebovat kvalitní boxerské rukavice. Při jejich výběru je nejpodstatnějším kritériem daný sport, ke kterému chcete rukavice využívat. Pro výrobu každého typu rukavic jsou používány jiné technologické postupy, úpravy a částečně také materiály, v případě využití k jinému účelu by tedy mohlo dojít k jejich poškození nebo dokonce k vašemu nepříjemnému úrazu. Rukavice tedy dle jejich využití můžeme členit do následujících kategorií:

  • Rukavice pro klasický a kondiční box jsou běžně využívané velké rukavice oválného tvaru, zvlášť je pouze palec, který je ovšem pevně spojen s rukavicí (pro snížení rizika jeho zranění). Moderní boxerské rukavice mají propracované vícevrstvé systémy, které efektivně tlumí otřesy a nárazy a jsou vyráběny z vysoce odolných materiálů.
  • Thajský box známý také jako Muaythai či thaibox je jedním z nejtvrdších bojových sportů, který oproti klasickému boxu umožňuje celou řadu dalších úderů. Boxerské rukavice na thajský box jsou velice podobné těm klasickým, jsou ovšem více ploché, jejich palec je taktéž pevně spojen s rukavicí, může z ní ovšem více vyčnívat.
  • Ultimátní a MMA rukavice jsou svým tvarem velice podobné cyklistickým rukavicím, určitě se nejedná o veliké rukavice na klasický box či Muaythai. Rukavice jsou prstové a slouží především k ochraně kloubů, zároveň však musí být dostatečně pohodlné a elastické, aby umožnily povolený úchop soupeře. Tréninkové rukavice nabízejí také ochranu palce, který je v rukavicích pro svou ochranu uzavřen a jsou také více vycpané. Rukavice na zápas jsou naopak lehčí a mají otevřený nechráněný palec.
  • Pytlovky – rukavice pro trénink na boxovacích pytlích a lapách. Oproti klasickým boxerským rukavicím jsou více ploché díky nižší ochranné vrstvě, která tak umožňuje lepší kontakt s boxovacím pytlem. Vycpávka je také speciálně tvarovaná tak, aby pohltila tvrdé nárazy a dokázala dostatečně ochránit klouby.

 

Náhled rukavic

Název typu

Výrobce

Hodnocení

Přibližná cena

Aktuální ceny

Challenger 2.0

Venum

950,- Kč

Challenger 3.0

Venum

1.390,- Kč

Fighter Basic

Fighter

500,- Kč

Fighter SPLIT

Fighter

1.200,- Kč

Contender 2.0

Venum

1.150,- Kč

Hmotnost a velikost boxerských rukavic

Důležitým prvkem pro výběr boxerských rukavic je právě jejich hmotnost. Ta je udávána v hodnotách anglosaské jednotky unce se zkratkou oz. Jedna unce se rovná přibližně 28 gramům, boxerské rukavice se běžně vyrábějí v rozmezí 8 až 20 oz.

Hmotnost boxerských rukavic pod 10 oz je většinou ideální váhou pro děti a ženy, hmotnost 10 oz je zase využívána v profesionálních boxerských zápasech. Hmotnost vyšší se pak využívá k tréninku a je určena vaší tělesnou hmotností (Pro osoby s váhou v rozmezí 60 – 67 kg je vhodná velikost 12 oz, 67 – 79 kg velikost 14 oz a nad 79 kg je doporučována velikost 16 oz. Tyto údaje se samozřejmě vzhledem k jednotlivým výrobcům mohou mírně lišit).

Velikost boxerských rukavic samozřejmě úměrně roste s jejich hmotností, tak aby jste v ní vždy měli dostatek místa a rukavice vás neomezovala v pohybu. Rukavice je vždy dobré před nákupem vyzkoušet, příliš těsné rukavice vás budou tlačit, příliš volné pak budou ze zpocených rukou nepříjemně klouzat. Při výběru velikosti je vždy potřeba pročíst velikostní tabulku vybrané značky, rozměry různých výrobců se totiž mohou odlišovat.

Materiály boxerských rukavic

Materiály používané při výrobě boxerských rukavic jdou ruku v ruce také s jejich kvalitou a pořizovací cenou. Obecně má na cenu rukavic vliv především použitý svrchní materiál, kterým může být buďto kvalitní pravá kůže nebo uměle vytvořené náhražky.

Kožené boxerské rukavice jsou nezbytnou výbavou každého, kdo to s boxem myslí opravdu vážně. Samozřejmostí by měly být při pravidelných trénincích i profesionálních zápasech. Najdeme je většinou ve vyšších řadách výrobků, což je dáno především jejich mnohem vyšší kvalitou. Za kvalitní rukavice z pravé kůže si ovšem také pořádně připlatíme.

Boxerské rukavice z umělých materiálů jsou vhodné zejména k rekreačnímu užití při trénincích. Jsou vhodné pro začátečníky a ani jejich pořizovací cena není příliš vysoká. K jejich výrobě je používaná syntetická kůže (PU), která bohužel není tak odolná a kvalitní jako kůže přírodní, pro občasné používání či ve vašich boxerských začátcích však určitě dostatečně poslouží.

Další kritéria pro výběr boxerských rukavic

Jak už jste si tedy v článku mohli přečíst, pro výběr správných boxerských rukavice je důležité vědět, pro jaký sport budeme rukavice používat, na jaké úrovni se chceme sportu věnovat a pak také správná velikost rukavic, která nám zajistí potřebný komfort.

Dalším kritériem pro výběr pak může být způsob zapínání rukavic. Rukavice mohou být s klasickým šněrováním nebo mít zapínání na suchý zip, které je samozřejmě pohodlnější. Každé ze zapínání má však v boxerských řadách své zastánce a je tak pouze na vás, která z variant vám bude vyhovovat.

Výhodou může být také funkce thumb-lock, tedy uzamčení vašeho palce. Jedná se o speciální technologii, která dokáže uchránit vaše ruce – a zvláště pak náchylné palce – před nepříjemným zraněním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *