Jak vybrat kotel? Čím topit v roce 2020?

Výběr vhodného zařízení k vytápění je záležitostí, které bychom měli věnovat opravdu velikou pozornost. Jedná se o rozhodnutí, které nás bude provázet po dobu několika let, a určitě bychom byli neradi, kdybychom svého rozhodnutí každý tento den museli litovat. Kotel by samozřejmě měl být kvalitní a jeho kapacita musí odpovídat vytápěnému objektu, zejména si ovšem musíme vybrat řešení, které pro nás bude dostatečně komfortní, zvládneme jej bez problému obsluhovat sami a na jeho obsluhu budeme mít dostatek času i financí. Právě výše možných prostředků, které jsme na jeho koupi schopni vynaložit je jedním z rozhodujících faktorů. Vzhledem k široké nabídce dnešního trhu by však určitě neměla být faktorem jediným.

Možnosti vytápění

Pokud nebudeme zacházet do extrémů, máme v podstatě na výběr ze čtyř možností. Můžeme topit dřevem, elektřinou, plynem nebo uhlím. Každá z těchto variant má samozřejmě celou řadu výhod, ale také stinných stránek, které bychom si měli uvědomit. Pojďme si tedy níže o každé z možností něco povědět.

  • Topení dřevem je i v dnešní době určitě nejlevnější variantou a může znatelně snížit náklady na topnou sezónu. Musíme si ovšem uvědomit, že tato varianta určitě není vhodná pro každého. Budeme mít stále dost síly a času na práci se dřevem? Dřevo je potřeba nařezat či naštípat na požadovanou velikost, což samozřejmě můžeme nechat na jiných a objednat si dřevo, které je sice dražší, ale připravené k uskladnění. A zde jsme u problému číslo dvě – většina prodávaného dřeva není dobře vysušená a je potřeba jej ještě na 2 – 3 roky uskladnit k vysušení. Zde opět můžeme narazit na další problém, kterým může být nedostatek místa či finančních prostředků na takovéto zásoby.
  • Topení elektřinou má stále ještě nálepku nejdražšího vytápění. Dnešní moderní elektrokotle jsou však již na mnohem lepší úrovni a také nízkoenergetické a pasivní domy s minimálními ztrátami tepla nahrávají tomuto typu vytápění do karet. Takovéto topení je navíc naprosto nenáročné a komfortní, často je také kvůli absenci plynové přípojky téměř jediným řešením.
  • Topení uhlím je druhou nejlevnější variantou po dřevě. Určitě se s ním tolik nenadřeme, koupíme jej většinou skvěle vysušené a nemusíme tedy dělat zásoby na několik let dopředu. I zde však neodpadá nutnost vhodného prostoru k jeho uskladnění a dostatek síly, která se určitě k manipulaci s uhlím bude hodit. Nevýhodou je také prach a špína, se kterými musíme v kotelně počítat.
  • Topení plynem – zemní plyn je takovou zlatou střední cestou při výběru paliva. Oproti ceně za topení tuhými palivy je sice stále ještě dražší, oproti elektřině ovšem vychází o poznání lépe. Jedná se o léty prověřené řešení, které je nenáročné a při výběru moderního kondenzačního kotle se mohou náklady na topení ještě více snížit. Spolu s elektrickým vytápěním je navíc naprosto ekologické.

 

Jak vybrat kotel?

Jak už jste si mohli přečíst výše, není výběr kotle levnou záležitostí. A zdá se, že jednoduchou už vůbec ne. Zkusíme vám to tedy maličko usnadnit a poradíme vám, kterých parametrů si všímat, jaké mohou mít jednotlivé kotle výhody a čeho se při koupi naopak vyvarovat.

Při výběru kotle je jedním z nejdůležitějších faktorů to, zda dokáže náš objekt dostatečně vytopit. Výpočet ideálního výkonu kotle je složitou záležitostí a je nejlepší jej přenechat odborníkovi. Něco jiného je počítat potřebný výkon v novostavbě, samostatné bytové jednotce nebo starším rodinném domě. Roli zde může sehrát celá řada parametrů jako je zateplení domu, typ oken nebo další izolační vlastnosti. Orientační rozhraní je udáváno tak, že pro vytopení 1 m² u novostavby je potřeba výkon v rozmezí 70 – 80 W, u starších nemovitostí to však může být až 160 W.

Dále je potřeba si uvědomit, zda budeme kotel využívat pouze k vytápění nebo také k ohřevu vody. V tomto případě jsou ideálním řešením kotle s vestavěným či externím zásobníkem na vodu nebo kotle s průtočným ohřevem.

Před samotným výběrem je pak také nutné zvážit naše možnosti obsluhy zařízení. Pokud jsme zdatnými jedinci s dostatkem času a nadšení, určitě nám nebude vadit náročnější manuální obsluha klasického kotle na tuhá paliva. V opačném případě jsou pro nás připraveny automatické kotle s podavačem a zásobníkem na palivo. Ještě komfortnější jsou pak samozřejmě kotle plynové a elektrické, které pouze stačí zapnout a správně nastavit požadovanou teplotu. Některé tyto kotle používají velmi vyspělé technologie a většinu procesů zvládnou bez naší pomoci. Ovládat je můžeme také na dálku prostřednictvím mobilního telefonu a po příchodu z práce tak nemusíme čekat na to, až se nám domácnost trošku zahřeje.

Pokud jste se rozhodli financovat kotel za pomocí kotlíkové dotace, buďte při jeho výběru velice obezřetní! Takovýto kotel již musí splňovat veškeré požadované normy, bez jejichž splnění vám dotace určitě vyplacena nebude. Tyto normy se navíc každým rokem spolu s vývojem nových technologií mění a zpřísňují. Počítejte také s nutností likvidace starého kotle, kterou budete k žádosti taktéž nuceni doložit.

Kotle na tuhá paliva

Ať už jste se rozhodli pro topení uhlím nebo dřevem, bude nyní zapotřebí vybrat ten správný kotel, díky kterému bude topení co možná nejméně náročné. Tyto kotle můžeme jednoduše roztřídit na kotle s manuálním přikládáním a na kotle s automatickým podavačem a zásobníkem na palivo. Tradiční kotle pro ruční přikládání jsou samozřejmě mnohem levnější variantou a mají také nižší provozní náklady. Automatické kotle jsou samozřejmě finančně náročnější záležitostí, připlácíte si zde ovšem za komfort a méně času promrhaného v kotelně přikládáním do kotle. Určitě byste měli přihlédnout také k tomu, zda je vybraný kotel šetrný k životnímu prostředí.

 

Elektrické kotle

Jak jsme již psali, má vytápění elektřinou jednu velkou nevýhodu – vysoké náklady na tento druh vytápění. Pokud jste ovšem majiteli nízkoenergetické novostavby či pasivního domu, určitě se této varianty nemusíte bát. Moderní elektrokotle jsou velice úsporné a výhodou je také jejich nízká pořizovací cena. Ať už bude elektro kotel sloužit jako primární zdroj tepla nebo pouze jako doplňkové vytápění, jistě oceníte jeho moderní funkce, intuitivní ovládání a naprosté pohodlí při jeho obsluze.

Plynové kotle

Jelikož se jedná o nejrozšířenější zdroj vytápění v naší zemi, nabízí trh opravdu veliký výběr produktů spadajících do této kategorie. Vybírat můžete klasické plynové kotle nebo také plynové kotle se zásobníkem na ohřev vody či zmíněné kotle s průtočným ohřevem. Kotel si můžete vybrat také podle vámi preferovaného způsobu spalování plynu. Nejlepšími, ale zároveň také nejdražšími kotli na zemní plyn, jsou jednoznačně kondenzační plynové kotle, které díky dokonalému využití tepla spalin dokážou maximalizovat svou účinnost a skvěle vám tak snížit celkové náklady na vytápění. Dokonale se navíc hodí také k připojení na starší topné soustavy, které obsahují klasické litinové radiátory, ocelové potrubní rozvody nebo samotížné systémy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *