Jaký zvolit ohřívač vody?

Kvalitní ohřívač vody je naprosto nepostradatelnou součástí každé domácnosti. A abyste měli teplé vody vždy dostatek, je potřeba věnovat výběru ohřívače maximální pozornost. Stejnou mírou, jakou se podílí na vašem komfortu, se ovšem podílí také na vašich účtech za energie. V následujících řádcích se vám tedy pokusíme co nejlépe přiblížit kritéria, podle kterých vybrat ten nejlepší typ ohřívače, jež splní veškeré očekávané nároky a nebude zatěžovat rodinný rozpočet.

Jaké druhy ohřívačů vody můžeme na trhu najít?

Ohřívače vody můžeme obecně rozdělit do dvou kategorií – průtokové ohřívače vody a zásobníkové ohřívače vody, které známe také pod rozšířenějším názvem bojlery. Vše o jednotlivých typech se dozvíte pod srovnávací tabulkou. V té můžete najít uživatelsky nejlépe hodnocené produkty roku 2020.

Ohřívač

Název typu

Výrobce

Hodnocení

Přibližná cena

Aktuální ceny

OKCE 125 1103108101

Dražice

6.500,- Kč

EOMKU 80 SKSM

Mora

4.990,- Kč

VELIS EVO 100l

Ariston

6.500,- Kč

TO 20

Dražice

3.700,- Kč

EOV 80 Trend

Tatramat

5.000,- Kč

Průtokové ohřívače vody

Již podle názvu je jasné, že se jedná o ohřívače, které vodu ohřívají přímo při jejím průtoku. Průtokové ohřívače nemají zásobník na teplou vodu a umisťují se tedy přímo nad baterii či v její těsné blízkosti nebo také pod dřezy a umyvadla. Nespornou výhodou jsou minimální tepelné ztráty, veškerá ohřátá voda je totiž okamžitě spotřebována, za zmínku stojí určitě také jejich nízké pořizovací náklady. Navíc jsou velmi malé, a proto nemusíte příliš řešit otázku jejich umístnění. Mají ovšem také své nevýhody, a to především vysokou spotřebu energie  pro ohřev, a dále podstatný fakt, že tento typ ohřívače slouží vždy jen pro jeden kohoutek – baterii. Jsou tedy ideálním řešením spíše do dílen, na chaty a do místností, ve které nebude docházet k jejich příliš častému využívání.

Zásobníkové ohřívače vody

Běžným a nejčastěji využívaným typem ohřívačů vody jsou zásobníkové tlakové ohřívače – tedy klasické bojlery o různých objemech a velikostech. Nejčastěji mají tvar válce, ty modernější jsou pak řešeny v designových hranatých variantách, které jsou praktičtější při jejich umístění a zabírají méně prostoru. Bojlery bývají napojeny na centrální rozvodný systém domu či bytové jednotky a jejich vodu tak můžeme využívat zároveň ve všech připojených místnostech. Samozřejmě záleží na daném typu, ale obecně jsou tyto ohřívače považovány za ekonomicky velmi hospodárné řešení ohřevu. Jejich ceny jsou opravdu různé, záleží na použitých materiálech a technologiích, nebo také doplňkových funkcích.

Skvělým řešením jsou tzv. chytré bojlery, které vám mohou ušetřit velkou část nákladů na energie. Umí se naučit běžný denní cyklus domácnosti a přizpůsobit mu časy ohřevu. Studené sprchy se však nemusíte bát ani v případě, že neplánovaně skončíte v práci dříve. Jelikož můžete bojler dálkově ovládat pomocí aplikace v mobilním telefonu či tabletu, jednoduše mu zašlete signál a bojler okamžitě začne s nahříváním. I použité technologie samotného ohřevu jsou u těchto zařízení na velmi vysoké úrovni, ohřev je tedy rychlejší a efektivnější, použité materiály a zateplení bojleru navíc dokážou také déle udržet teplotu vody. Díky aplikaci máte také neustálý přehled o chodu bojleru a především můžete kontrolovat spotřebu teplé vody.

Na trhu můžeme najít také beztlaké zásobníkové ohřívače, které na rozdíl od ohřívačů tlakových vyrábějí teplou vodu pouze pro jedno místo v domě a nelze je napojit na centrální systémy. Jsou tedy alternativou k průtokovým ohřívačům, ovšem s tím rozdílem, že disponují také menším zásobníkem na teplou vodu – obvykle o objemu 15 l. Ohřev je zde rychlý, díky zásobníku sice nemůžete počítat s příjemnou horkou sprchou, ale postačí nám k mytí rukou či umývání nádobí. Hodí se tedy do menších bytů nebo stejně jako ohřívač průtokový do dílen a na chalupy.

 

Vybírat ovšem můžeme také podle zdroje energie, která je k výrobě teplé vody zapotřebí. Zatímco u průtokových ohřívačů bývá jasným zdrojem energie či elektřina, u klasických bojlerů se zásobníkem máme na výběr hned z několika možností:

  • Plynové bojlery – patří mezi energeticky velmi úsporná řešení, jejich pořizovací náklady však bývají oproti elektrickým bojlerům vyšší. Spalováním plynu zde dochází k ohřívání topného tělesa, které pak nahřeje vodu v zásobníku na vámi požadovanou teplotu. Tento ohřev bývá velmi rychlý a efektní, kvalitní bojlery navíc teplotu vody umí udržet po několik hodin bez nutnosti dalšího náhřevu. Dříve byly tyto bojlery považovány za poměrně nebezpečnou záležitost, v dnešní době jsou dostatečně vybaveny bezpečnostními prvky, jako jsou pojistky či automatické zapalování.
  • Elektrické bojlery jsou velice oblíbeným řešením ohřevu a stále ještě patří k nejrozšířenějším. Jak už vyplývá z názvu, nahřívání zde probíhá pomocí elektrické energie. Ta opět nahřeje těleso, které předá teplotu nahřívané vodě. Výhodou je zde možnost využití snížené sazby elektřiny, která byla dříve známá jako noční proud. Pokud tedy nahřívání bojleru načasujete podle časových úseků s nízkým tarifem, můžete na provozu zařízení výrazně ušetřit. Mezi výhody jistě patří také nižší pořizovací cena a bezpečnější provoz než u plynový bojlerů. Musíme ovšem oproti bojlerům plynovým zase počítat s méně efektivním a pomalejším nahříváním.
  • Kombinované bojlery jsou skvělou variantou, pokud máte přístup k více energetickým zdrojům. Můžete zde k ohřevu využít plyn i elektřinu, ale také tuhá paliva či sluneční energii (tzv. obojživelné bojlery). Díky této schopnosti můžete vždy využít aktuálně dostupný a cenově nejvýhodnější zdroj energie. Tyto bojlery jsou samozřejmě mnohem dražší při jejich samotném pořízení, díky jejich univerzálnosti však můžete výrazně ušetřit a bez teplé vody nezůstanete ani při výpadku proudu či opravě plynové přípojky.
  • Akumulační bojlery jsou rozhodně nejekonomičtějším řešením. Ohřev vody zajišťují naakumulovaným zbytkovým teplem z jiných zdrojů, kterými mohou být solární panely, kotle na tuhá paliva nebo např. tepelná čerpadla. Ohřívání vody tímto způsobem vás tedy nebude stát takřka nic, jedná se totiž o zbytky tepelné energie, která by bez akumulačního kotle nebyla žádným způsobem využita. Fungovat ovšem může samozřejmě pouze při současném provozu výše zmíněných tepelných zdrojů, je tedy ideální jej využívat jako doplňkový zdroj teplé vody a mít v záloze také jiné řešení. Nevýhodou může být také jejich stále ještě poměrně vysoká pořizovací cena.

 

Jak tedy vybrat ideální ohřívač vody?

Pokud již máte jasno v tom, jak který z typů bojlerů funguje a jaké má výhody či nedostatky, měli byste si před samotným výběrem ještě ujasnit několik faktorů. Důležité je samozřejmě vybrat ohřívač, který pokryje vaši spotřebu teplé vody a každý člen rodiny se tak dočká zasloužené teplé sprchy. S tím souvisí nejen celkový objem bojleru (obecně je doporučováno 50 – 60 l na osobu), ale také rychlost nahřívání a doplňování teplé vody. Pokud jste si tedy ujasnili ideální objem a výkon ohřívače, je potřeba se zamyslet také nad jeho umístěním. Pokud máte v koupelně dostatek místa, disponujete sklepem nebo technickou místností, kam můžete bojler umístit, máte vyhráno a nemusíte jeho velikost a rozměry příliš řešit. V opačném případě je však rozměrům věnovat velkou pozornost. Dnešní trh naštěstí nabízí celou řadu možností – klasické bojlery válcového tvaru již pomalu nahrazuji elegantnější a praktičtější řešení ve tvaru úzkých kvádrů různé výšky i šířky, vybrat si můžete také bojlery s vertikálním či horizontálním umístěním. Nezapomeňte si také důkladně porovnat spotřebu energie nabízených modelů, zjistěte si jak složité a náročné je jejich ovládání, jaké materiály a technologie jsou při jejich výrobě využívány a samozřejmě se zaměřte také na životnost ohřívačů. Jelikož se právě u teplé vody jedná o naprostý základ k potřebnému komfortu a fungování domácnosti, doporučujeme opět vybírat zboží pouze od ověřených a kvalifikovaných prodejců, kteří vám s výběrem ohřívače dokážou dostatečně pomoci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *