Vyberte si správnou pilu …

Pila je natolik nepostradatelným a používaným nástrojem, že rozhodně nemůže chybět v základní výbavě žádného řemeslníka, zahrádkář či kutila. Potřebu rozdělit od sebe dva kusy materiálu měli samozřejmě lidé odjakživa, proto se první pily objevují již v dávném starověku a velice používanými nástroji byly dle nálezů také ve starém Egyptě. V dnešní době již máme samozřejmě z čeho vybírat. V obchodech můžeme najít pily ruční i elektrické, které se přesně hodí k danému účelu. Ať už jdeme skácet strom nebo nás čeká náročné dořezávání plovoucí podlahy, rozhodně se nám vyplatí investovat do kvalitního nářadí, které nám ušetří spoustu práce.

 

Jak si vybrat pilu a jaké máme druhy?

Při výběru je rozhodujícím prvkem především účel, ke kterému chceme pilu využívat. U tohoto nářadí bohužel neexistuje jeden univerzální typ, se kterým bychom mohli zastat veškeré řezání. Při péči o dům nebo profesionální práci v dílně budeme naopak potřebovat celou řadu typů a druhů, pojďme si je tedy společně přiblížit a vysvětlit si, k čemu můžeme kterou pilu využít. Tedy alespoň ty nejpoužívanější.

Řetězové pily jsou využívány především při kácení stromů a následném zpracování dřeva, existují však také speciální řetězy, se kterými můžeme opracovat kámen či zdivo. Běžně jsou poháněny elektrickým nebo spalovacím motorem – ten dále rozpohybuje přezku, ozubené kolečko a následně samotný řetěz, který je tvořen jednotlivými články, na nichž jsou umístěny ostré zuby. Elektrické pily jsou lehčí, méně hlučné a také nenáročné na údržbu, musíme však počítat s omezeným použitím kvůli potřebnému zdroji elektrické energie. Benzínové pily můžeme naopak používat bez omezení i na méně přístupných místech, mívají také oproti pilám elektrickým mnohem vyšší výkon. S rozvojem aku nářadí samozřejmě přišly na trh také aku řetězové pily. Ty jsou vhodné zejména pro občasnou práci na zahradě, přípravu dřeva do krbu a méně náročné práce. Jsou poháněny akumulátorem – baterií, která má omezenou výdrž, nemůžeme tedy počítat s celodenní činností.

Kotoučové pily můžeme znát také jako pily okružní. Stolové kotoučové pily pak jako cirkulárky, ruční kotoučové pily jsou zase často označovány názvem mafl podle německé firmy Mafell, která se jejich výrobou již několik let zabývá. Kotoučové pily můžeme dle zvoleného kotouče využít k řezání dřeva i kovu. Při jejich výběru bychom se měli zaměřit především na jejich otáčky – čím vyšší tato hodnota bude, tím kvalitnější bude také řez. Výhodou je i vyšší hmotnost pily, která snižuje její vibrace, a tím vám umožní přesnější řezání.

Přímočaré pily neboli přímočarky či kmitací pily jsou nepostradatelnou pomůckou každého kutila i řemeslníka. Mají ze všech pil asi největší rozsah využití. Jsou vhodné na kratší či křivkové řezy, snadno s nimi zvládnete také vyřezávání nejrůznějších tvarů. S přímočarou pilou snadnou vyříznete otvor pro dřez, nařežete i složitější díly plovoucí podlahy, s kvalitními tenkými plátky pak můžete také vyřezat složitější ornamenty a dekorační prvky. Nejsou příliš těžké a jejich ovládání zvládnou i zručné dámy. Vybírat můžeme z elektrické či aku varianty, dostupné jsou také speciální pilové listy – plátky, které jsou vyrobeny přímo pro daný účel a materiál, který chceme opracovávat.

Pokosové pily jsou určeny k přesnému řezání v určitém úhlu, což umožňuje jejich otočná a naklápěcí hlava. Na stejném principu fungují také kapovací pily, je zde pouze rozdíl v kapacitě – tzv. prořezu pily. Upravit s nimi můžete dřevěné palubky, hranoly, plastové desky i hliníkové profily. Jednoduše a bez větší námahy dosáhnete s těmito pilami naprosto přesných řezů. Při výběru byste se měli zaměřit především na typ ramene a také na konstrukci převodovky, k dostání je také celá řada doplňků k práci a mnoho typů kotoučů.

Pily ocasky jsou skvělým trendem posledních let, především tedy ty aku a elektrické. Existují samozřejmě také ruční ocasky, ale pokud vás čeká rekonstrukce či úprava domu, nebo je potřebujete k profesionálním účelům, není tato varianta příliš ideálním řešením. Najít je můžeme také pod názvem šavlové pily, ke kterému přišly především díky svému vzhledu. Fungují podobně jako přímočaré pily a jsou skvělou pomůckou pro řezání lamina, lišt nebo trámů, skvěle se hodí k nejrůznějším úpravám nábytku, poradí si ovšem také s plechem, s plasty nebo trubkami na vodu. Zde je opět důležitá volba správného plátku, který je k řezání daného materiálu určen.

Stolní kotoučové pily neboli cirkulárky, jsou tak známou záležitostí, že by bylo opravdu zbytečné vysvětlovat, o jaký stroj se jedná. Hodí se pro příčné i podélné řezání dřeva a mají velice široké využití. Poradí si nejen se dřevem, ale v závislosti na používaném kotouči také s plasty či kovem. Při jejím výběru doporučujeme orientovat se podle jejich výkonu, stability celé konstrukce či jejího prořezu. A až si budete dělat zásoby topného dříví na chatu, nezapomeňte, že cirkulárka patří mezi nejnebezpečnější dřevoobráběcí stroje! 

 

 

Ruční pily – klasika, která u domu či na chatě prostě nesmí chybět, postupně jsou však nahrazovány elektrickými či aku variantami. Vybrat si můžete klasickou hobby pilu nebo profesionální kousek, se kterým vám práce půjde skoro sama. Níže vám prozradíme, k čemu který typ ruční pily slouží.

  • Dřevařská pila, neboli také kapr či břichatka, je vlastně předchůdcem dnešní motorové pily. K řezání s kaprem je zapotřebí dvou silných mužů, kteří s ní nejčastěji budou zpracovávat pokácené stromy a dřevo do kamen. A až všechno dřevo zpracujete, můžete si na pilu také zahrát. Z dřevařské pily s troškou umu a šikovnosti vznikne zajímavý hudební nástroj.
  • Další pilou, která vám pomůže nařezat dříví na zahradě, je pila oblouková. Tu si můžete vybrat v nejrůznějších velikostech, jejich pilové listy jdou navíc kdykoliv po opotřebení vyměnit za nové. Existují také speciální listy – plátky určené k řezání měkkého dřeva nebo naopak odolných kovů.
  • Pila zlodějka už svým názvem napovídá, že nebyla vždy používána pouze ke stolařině. Jedná se o menší jednoruční pilku, která má velice úzkou čepel. S tou se tak po vyvrtání malého otvoru byli nenechaví zloději schopni prořezat celými dveřmi a dostat se tak do nejednoho objektu. Při legálním užití pak slouží právě k vyřezávání vnitřních otvorů do kusů dřeva či lamina.
  • Pokud potřebujete zkrátit drobnější řezivo, bude pro vás ideální volbou pila ocaska. Jedná se o lehkou jednoruční pilu s širokým plátem, která zvládne zmíněné dřevo, existují však také speciální typy s pláty, které jsou určeny k řezání ytongu a dalších materiálů.
  • Čepovací pila – zvaná také zkráceně čepovka. Používali ji nejčastěji truhláři k vytvoření čepů či rohových spojů nábytku, které jsou dnes povětšinou dělány strojově. Dosáhnete s ní velice přesné práce a právě zmíněné čepy a spoje pak do sebe krásně zapadají. Stejně tak vám ale může posloužit ke zkrácení drobnějšího řeziva, jako jsou lišty a podobné doplňky.
  • Pokud chcete dosáhnout lepšího výsledku také u podélných řezů a příčných řezů větších materiálů, jako jsou hranoly a fošny, určitě oceníte kvalitní práci truhlářské pily. Znát ji můžete také jako pilu rámovou, od pily obloukové výrazně hranatou konstrukcí.
  • Poslední z pil, kterou si zde popíšeme, je lupénková pila. Pochází již z poloviny 16. století a svým zaměřením a využitím bychom ji mohli označit jako předchůdkyni přímočaré pily. Stejně jako přímočarka totiž slouží k vyřezávání drobných detailů, tvarů a ornamentů.

 

Ať už se tedy rozhodnete pro klasické ruční nářadí nebo do detailu vypracované moderní stroje, vždy si uvědomte, na co a jak často je budete využívat. U profesionálního užití by měly být samozřejmostí pily profi řady známých značek, pokud se bude jednat o občasné využívání, postačí možná i pilky ruční. Vždy však dbejte na kvalitu pořizovaného nástroje. I poctivě vyrobená ruční pila totiž kolikrát může zvládnout více práce než levná elektrická pila nevalné kvality.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *